انتشار کتاب مسافران آسمان نوشته دکتر زهرا حسینی عضو هیات علمی دانشگاه جهرم

۱۳ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۷:۳۵ کد : ۶۸۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۲۱
انتشار کتاب مسافران آسمان نوشته دکتر زهرا حسینی عضو هیات علمی دانشگاه جهرم


کتاب «مسافران آسمان»؛ یادمان ۶۶ مسافر پرواز نافرجام تهران-یاسوج به قلم دکتر سید علی‌سینا رخشنده‌مند، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و دکتر زهرا حسینی، عضو هیئت علمی دانشگاه جهرم منتشر شد. این کتاب در هزار نسخه به صورت حماسی یادکردی از شرح احوال جان‌باختگان این حادثه هوایی است. در معرفی این کتاب گفته شده این اثر شامل مظاهر مختلف زندگی نخبگانی است که سرمایه‌های بسیار ارزشمند ایران اسلامی بودند و سال‌ها باید بگذرد تا کسانی مانند آن‌ها را دوباره به جامعه معرفی شود.
بهره‌ نخست این کتاب شامل زندگی‌نامه‌ این مسافران است که گاه با خاطره یا سخنی از آنان همراه شده است. بخشی دیگر به شعر، قسمتی به نثر و بهره‌ای دیگر مربوط به تصاویر این حادثه است.
در بخش مربوط به اشعار، شعرهای لری، جدا آورده ‌شده و در میان همه‌ بخش‌های کتاب، هر مطلبی که بی‌نام‌ونشان بود، ازلحاظ چیدمان، در انتهای مطالب آن بخش قرار گرفته است. در چینش مطالب زندگی‌نامه نیز بر چند مبنا عمل شده است: نخست، بر اساس زمینه‌ اشتغال افراد این پرواز؛ از این منظر، ابتدا کادر پروازی را معرفی شده و پس‌ازآن به افرادی پرداخته شد که با یکدیگر همکار بودند و برای انجام مأموریت کاری اعزام‌شده بودند. بعدازآن بر اساس ترتیب الفبایی نام خانوادگی از دیگر مسافران سخن گفته شده و در پایان، نام و تصویر کسانی قرار گرفته که از آنان اطلاعاتی به دست نیامده است.
این مجموعه علاوه بر اینکه یادمان ۶۶ مسافر پرواز نافرجام تهران-یاسوج است، نتیجه ذوق ۲۲۴ نفر از کسانی که ذوق شعری و نثر‌نویسی دارند نیز معرفی و منتشر کرده است. 
کتاب مسافران آسمانی؛ یادمان شصت و شش مسافر پرواز نافرجام تهران- یاسوج را انتشارات میراث فرهیختگان تهران با قیمت ۶۰۰هزار ریال منتشر کرده است. دکتر سید علی‌سینا رخشنده‌مند، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران و مدرس دانشگاه‌های تهران و دکتر زهرا حسینی عضو گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جهرمند.
پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپیمایی آسمان یک پرواز داخلی از مبدأ تهران به مقصد یاسوج بود که در ساعت ۸:۰۵ صبح روز یک‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ به پرواز درآمد. مکالمه خلبان هواپیمای ATR72-212 شرکت هواپیمایی آسمان پس از حدود یک ساعت و ۲۵ دقیقه با برج مراقبت قطع گردید و هواپیما در ساعت ۹:۳۲ صبح بعد از اصابت با کوه دنا سقوط کرد. این حادثه در قلهٔ پازن پیر کوه دنا در جنوب روستای کهنگان از توابع پادنا در ۱۲۰کیلومتری سمیرم رخ داد و همه سرنشینان این پرواز کشته شدند.


نظر شما :